W ostatni piątek festiwalu Warszawa w budowie muzealne Audytorium odwiedzili wyjątkowi goście.
Owen Hatherley, londyński pisarz, krytyk architektury i wykładowca, zabrał słuchaczy sesji „Przyszłość miasta. Co zostało nam jeszcze do przewidzenia?” na wycieczkę do nowych ruin. Opowiedział o tym, jak przetwarzany i odtwarzany jest modernizm, pokazał, jak w Wielkiej Brytanii nakładają się na siebie rozmaite warstwy urbanistyczne takie jak architektura „turystyczna”, industrialna, publiczna i postmodernistyczna.
Sporo uwagi poświęcił Hatherley Warszawie. Stwierdził, że zauważa w polskiej stolicy efekty procesów podobnych jak w Wielkiej Brytanii, choć w warszawskiej przestrzeni wyodrębnić można nieco inne warstwy. Pochwalił nasze parki i ławki, skrytykował kontrast między stanem fasad budynków a ich dziedzińcami i wnętrzami, przyznał, że zadziwia go to, co dzieje się ze stołecznym Dworcem Centralnym, który jest jego zdaniem ewenementem na skalę światową i wdzięcznym tematem na nie jedną, a piętnaście książek.
Po Hatherleyu głos zabrał Hans Ulrich Obrist, określony przez magazyn ArtReview mianem najbardziej wpływowego człowieka sztuki.
Mówił o swojej drodze kuratorskiej od czasów słynnego „The Kitchen Show”, zastanawiał się nad relacjami architektury i czasu, przywołując przykłady projektów, które eksplorują to zagadnienie i nadają mu nowy sens.
Nawiązując do tematu sesji, Obrist opowiedział o wybitnych postaciach, których dorobek i założenia powinny być jego zdaniem inspiracją dla sztuki przyszłości: o Siergieju Diagilewie, Oskarze Hansenie, Gustavie Metzgerze, Cedricku Price, wreszcie – o Yona Friedmanie, do którego koncepcji odwoływał się tytuł wykładu: „The Utopia City”.
Obrist odczytał również wyniki przeprowadzonej przez siebie wśród artystów ankiety, polegającej na dokończeniu zdania „The future will be…”. Subiektywna, asymetryczna, odwołana, tropikalna, bambusowa, a może powtórzona? Nad tym, jaka będzie przyszłość zastanawiamy się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej również dziś. Wykłady wygłoszą Paweł Dunin-Wąsowicz, Ingo Niermann, Agnieszka Kurant, Douglas Murphy i Mushon Zer-Aviv. Kończącą panel dyskusję moderować będzie Agata Pyzik.

Katarzyna Kaczmarek