Karol Kobos, TVN Warszawa, o „Sondażogadaninach” Michała Murawskiego, które już w czwartek, 28 października:
O Michale Murawskim głośno zrobiło się w czasie zeszłorocznej edycji festiwalu „Warszawa w budowie”. Teraz powrócił, by zapytać warszawiaków o zdanie na temat Pałacu Kultury.
Propozycje dla centrum: pałacyzacja i architektura katastroficzna

Trzecie spotkanie z cyklu „Departament propozycji” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przyniosło …
więcej»

Warszawa w budowie 2: Wystawa Średnicowa

Tegoroczna edycja festiwalu „Warszawa w budowie” będzie miała kilku bohaterów. Jeden z nic…
więcej»

Paryż? Nowy Jork? „Można dobrze być Warszawą”

- Niezaprojektowanie, pustka to siła Warszawy – mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Szt…
więcej»

Departament Propozycji: Ile można gadać o centrum?

Mija 20 lat jałowych debat o tym, jak powinno wyglądać centrum Warszawy oraz niekończących…
więcej»

Murawski jest antropologiem, doktorantem na uniwersytecie w Cambridge. Pisze tam pracę o Pałacu Kultury – o tym, jak jest postrzegany przez warszawiaków i jakie ma znaczenie dla kulturowej topografii stolicy.

>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ <<

Rok temu zawitał na festiwalowe spotkanie z cyklu „Departament propozycji”. Atmosferę typowej debaty o zagospodarowani centrum miasta rozsadził swoją propozycją -ideą pałacyzacji warszawskiej architektury przez dodawanie elementów wziętych wprost z Pałacu Kultury i Nauki. Tak narodził się pałaco-stadion czy pałaco-apartamentowiec przy Złotej 44. Nie oszczędził nawet projektu przyszłej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

- Czy jest sens przeciwstawiania się dominacji Pałacu? Czy warto tworzyć alternatywne dominanty, w formie kulistych bulwarów lub ścian wieżowców? Z drugiej strony: czy jest nadzieja w próbach wyrafinowanego „ignorowania” Pałacu niską, subtelną zabudową, w nadziei, że przestanie on zwracać na siebie uwagę i powoli zwinie się w kłębek, jak sfrustrowane dziecko-gigant z ADHD? – pytał wtedy.

Od gadaniny do sondażu…

Murawski wspólnie z architektem Maciejem Czeredysem zorganizowali potem „Archigadaniny” – cykl spotkań poświęconych temu, na co wskazuje tytuł – gadaniu o architekturze. Organizowane pod okrągłym dachem pawilonu stacji i kawiarni Warszawa Powiśle przyciągały tłumy. Wszytko to służyło m.in. zgromadzeniu materiałów do pracy doktorskiej.

Teraz Murawski wraca do Warszawy i zwraca się do jej mieszkańców o pomoc. Proponuje im udział w ankiecie na temat Pałacu Kultury.

- Sondaż jest po to, żeby dodać do danych z rozmów, obserwacji, lektury oraz uczestnictwa w życiu codziennych warszawiaków podczas półtorarocznego pobytu badawczego coś w rodzaju ilościowego kręgosłupa – tłumaczy Murawski. – Zadaję sobie pytanie, czy niezwykle złożone relacje między pałacem a miastem dają się wyrazić w liczbach. Pałac jest trudny do ogarnięcia ilościowo. Sondaże na jego temat dają skrajnie różne wyniki. Chciałbym znaleźć wreszcie jakąś logikę statystyczną tej skomplikowanej bestii – dodaje.

… i z powrotem

O swojej pracy i pierwszych wynikach sondażu Murawski opowie w czasieSondażogadaniny. Spotkanie odbędzie się w ramach „Warszawy w budowie”, w audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej 3, w czwartek, 28 października, o godz. 20:00.

Dzień później, o godzinie 14 Michał Murawski oprowadzi chętnych po Pałacu Kultury. Poznał go dobrze, bo w czasie półtorarocznego pobytu w Warszawie zajmował jeden z pokoi w biurach Zarządu PKiN.

>> WYPEŁNIJ ANKIETĘ <<

Ankieta jest dostępna na stronie internetowej. Jej wypełnienie zajmuje od 10 do 30 minut, zależnie od podejścia. – Nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania. Można wybierać te, które wydają się najbardziej interesujące lub najistotniejsze. Zależy mi na tym, żeby wszyscy respondenci opowiedzieli na jak największą liczbę pytań – tłumaczy Murawski.

Zebrane dane wykorzystane będą wyłącznie w celach naukowych, a ankieta jest anonimowa. Wśród tych, którzy wezmą w niej udział, rozlosowanych zostanie 10 książek „Spojrzenia: Pałac Kultury i Nauki w socjologicznym kalejdoskopie”.